تبلیغات
طبیعت بی جان نیست ... - شوید
 
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست

شوید          Dill

نام علمی Aniethum graveolens  

تركیبات شیمیایی

خواص داروئی طرز استفاده مضرات

كلیات گیاه شناسی

شوید گیاهی است یكساله یا دوساله كه گاهی ارتفاع آن به یك متر نیز میرسد . ریشه آن راست و مخروطی شكل و سفید است . این گیاه در اكثر نقاط دنا منجمله قسمتهای جنوب اروپا ،‌مصر ،‌آمریكا و چین پرورش داده می شود .

میوه شوید بیضوی ،‌مسطح وب طول 4 میلیمتر و عرض 3 میلیمتر است . رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگیهایی برنگ زرد و در كناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود .

تركیبات شیمیایی:

تخم شوید دارای 3درصد روغن می باشد .

خواص داروئی:

تخم شوید اثرات درمانی زیادی درد منجمله بعنوان ضد تشنج ،‌ضد درد، نفخ شكم ، ادرار آورو رای تقویت معده بكار می رود .

برای كسانیكه اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شود بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد كرده معده را تقویت می كند و انرژی به بدن می دهد . تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بكار برد . خانمهای شیر ده كهش یر آنها كم است باید حتما روی چند بار دم كرده تخم شوید  یا در تخم شود بخورند و در غذای خود مصرف كنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای شودقائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم كرده شوید استفاده می كردند كه اثر تسكین فوری درد .

از شوید برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود ودام درن قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز كافی است كه مقدر 30 گرم تخم شوید به آنها داد كه نفخ و دل درد را ساكت كنند .

در مورد بیمارانی كه مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شود است . این نوع بیماران باید دم كرده شود را آهسته آهسته بنوشند .

در چین حتی شود را برای كمردردهایی كه بعلت انقباض عضلانی باشد بكار میبرند .

یك نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می كنند

طرز استفاده:

برای باد فتق كه از تخم شوید استفاده می كنند دستور آن باین صورت است كه باید حدود 40 گرم تخم شوید را بودهید تا كاملا قهو ه ای شود سپس آنرا كاملا آسیاب كنید تا بصورت پودر داراید و بعدا آنرا با سركه سیب مخلوط كرده و میل كنید .

مضرات :

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox